Światowy Dzień Czerwonego Krzyża

Światowy Dzień Czerwonego Krzyża i Czerwonego Półksiężyca obchodzony jest 8 maja, w rocznicę urodzin założyciela – Henry’iego Dunanta. Każdego roku Stowarzyszenia Czerwonego Krzyża i Czerwonego Półksiężyca organizują obchody tego święta, aby pokazać w swoich lokalnych społecznościach, jaką wyjątkową rolę pełni Międzynarodowy Ruch Czerwonego Krzyża i Czerwonego Półksiężyca.

Członkowie organizacji pragną przedstawić siłę i zasięg Międzynarodowego Ruchu Czerwonego Krzyża i Czerwonego Półksiężyca, a przede wszystkim zaangażowanie wolontariuszy. Ruch to globalna i niezależna sieć ponad 14 milionów wolontariuszy oraz 450 000 pracowników, obecnych w ponad 190 krajach. Wspierają oni ponad 160 milionów potrzebujących na całym świecie.

W Polsce mamy ponad 86 000 wolontariuszy, którzy angażują się w programy edukacyjne dla dzieci i młodzieży, wspierają i aktywizują seniorów, uczą pierwszej pomocy i bezpiecznych zachowań. W swoich działaniach kierują się ideami humanitaryzmu, a w szczególności bezinteresownej pomocy. Wolontariusze to siła Polskiego Czerwonego Krzyża. Na stronie www.pck.pl można znaleźć więcej informacji dotyczących wolontariatu, zbiórek i bezinteresownej pomocy. Dla przypomnienia: Organizacja Polskiego Czerwonego Krzyża powstała w 1919 po odzyskaniu przez naród niepodległości.

Maja Graczykowska, kl. 1 Tbm