Ułatwienia dostępu

Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich

Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich od 1995 roku corocznie organizowany jest przez UNESCO.

Celem święta jest promowanie czytelnictwa oraz poruszanie problematyki praw autorskich i ochrony własności intelektualnej.
Data obchodów nawiązuje do dnia śmierci trzech wybitnych postaci, którymi są Miguel de Cervantes, William Szekspir i historyk peruwiański Inca Garcilaso de la Vega. To także dzień urodzin lub śmierci wielu innych sławnych pisarzy, na przykład Vladimira Nabokova, Maurice’a Druona, czy Halldora Laxnessa. Inicjatorem pomysłu ustanowienia święta był wydawca z Walencji, Vincete Clavel Andres. Początkowo data święta miała zostać ustanowiona w dniu urodzin Cervantesa (7 październik), jednak ze względu na całkowity jej brak pewności, ostatecznie ustalono datę na 23 kwietnia.
Już od 1930 roku Dzień Książki jest oficjalnym świętem w Hiszpanii („Dia del Llibre” – Dzień Książki), zaś od 1964 roku święto obchodzone jest we wszystkich krajach hiszpańskojęzycznych. W Katalonii istnieje piękny zwyczaj związany z tradycyjnymi obchodami patrona – św. Jerzego. W tym dniu kobiety otrzymują od mężczyzn czerwone róże symbolizujące krew pokonanego przez patrona smoka, a kobiety w dowodzie wdzięczności wręczają mężczyznom książki. W związku z obchodami Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich, UNESCO corocznie przyznaje tytuł „Światowej Stolicy Książki” dla miasta, które przygotowało najlepszy program promujący czytanie książek. Pierwszym miastem, które otrzymało zaszczytny tytuł był Madryt.


Warto dodać, że pierwsza międzynarodowa konwencja ochrony praw autorskich dzieł literackich i artystycznych miała miejsce w 1886 roku. Siedemdziesiąt lat później, od 1956 roku zaczęła obowiązywać Powszechna Konwencja ds. Copyright, zaś Polska dołączyła do niej w 1976 roku. Znak „copyright” odnosi się do zastrzeżenia praw autorskich różnych dzieł wydawniczych. Z okazji obchodów Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich organizowane są w Polsce wydarzenia promujące czytelnictwo książek i ochronę własności intelektualnej. W obchody angażują się przede wszystkim biblioteki, księgarnie czy instytucje naukowe.

Również nasza klasa- IITag postanowiła włączyć się w obchody tego tak ważnego święta. Wspólnie z opiekunkami: Panią Anetą Remiszewską-Grzesiak oraz Panią Katarzyną Borkowską przygotowaliśmy wystawę promującą czytelnictwo, kolejnym etapem będzie spotkanie w bibliotece i prelekcja, oraz propagowanie akcji „Czytam wszędzie”.

Niebawem zdjęcia i filmiki z tych działań.