Zdolni informatycy z Mechanika

Powoli kończy się rok szkolny, lecz lekcje zdalne nadal trwają. Rozwiązanie tymczasowe, stało się naszym miejscem pracy. Przywykliśmy już do nauki zdalnej na Discord. Coś, co miało być na chwilę, zostało z nami do końca roku. W naszej szkole kreatywni informatycy z klasy 3TI pod opieką wychowawcy pani Joanny Opory i dyrektora szkoły pan Michała Kluby stworzyli miejsce pracy dla dużej szkoły w zaledwie kilka dni. Nie poszliśmy na skróty i nie wybraliśmy narzędzia komercyjnego. Kliku uczniów z ogromnym zaangażowaniem przygotowało dla naszej szkoły miejsce do nauki wykorzystując bezpłatną aplikację służącą do rozmów głosowych i komunikacji za pomocą wiadomości tekstowych, ze zdjęciami oraz filmami. Przez kilka dni współpracy tylko online udało się zaadaptować ten program do  zdalnych lekcji. To było ogromne wyzwanie, sporo ustaleń, konsultacji ale udało się. Uczniowie Technikum informatycznego świetnie wykorzystali swoją wiedzę i możliwości aplikacji. Wszystko obyło się bez mozolnych szkoleń dla nauczycieli, a pokolenie Z intuicyjnie podjęło pracę w szkole online. W tym szczególnym czasie nie zapomnieliśmy o uczniach naszej szkoły, którzy odbywają naukę praktyczną w CEZ. Dla nich też powstało miejsce do nauki. Informatycy z klasy 3 wybrali narzędzie, które wcześniej wykorzystywane było do gier. Teraz świetnie sprawdziło się w zdalnym nauczaniu. Zadbaliśmy o miejsce do prowadzenia lekcji na kanale głosowym, tekstowym, lekcji live stream czyli transmitowania treści video w czasie rzeczywistym. Program działa na komputerach, tabletach i telefonach. Nie zabrakło też miejsca do pogawędek dla uczniów, spragnionych kontaktu z kolegami z klasy. Co ważne, nic się nie zawiesza. W naszej szkole od początku odbywają się wszystkie zajęcia zgodnie z planem lekcji. Wszystko to dzięki uczniom z klasy III Technikum informatycznego, którzy poświęcili swój czas i wiedzę na zorganizowanie miejsca dla całej społeczności szkolnej. Uczniowie Technikum informatycznego w naszej szkole mają możliwość praktycznego wykorzystania swojej wiedzy i umiejętności angażując się w projekty unijne,  dajemy im również możliwość wykazania się  w pracy na rzecz szkoły. Zawsze chętni do działania, bo sprzętu w szkole nie brakuje, a to daje im możliwość sprawdzenia swojej wiedzy i umiejętności.  Czas pokazał, że wybór przez nich tego zawodu nie był przypadkowy. W obecnej sytuacji podstawą jest być dobrze skomunikowanym, a branża IT stała się remedium na brak możliwości realizacji zajęć w szkole.

Podziękowania dla zespołu informatyków w składzie: Konrad Zieliński, Hubert Ponitka, Bartek Staszek, Damian Wika, Jakub Tomala.

Joanna Opora wychowawca klasy III Technikum informatycznego